Památky

warning: Creating default object from empty value in /home/soley/egypt.cz/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Památky

Muzeum v Káhiře

Egyptské národní muzeum v Káhiře – nebo pouze Egyptské muzeum – vlastní bezpochyby nejobsáhlejší sbírku staroegyptských památek vůbec. V impozantní klasicistní budově z roku 1902 na návštěvníky čeká přes 130 000 exponátů mapujících historii země od nejstarších nálezů po příchod islámu.

0

Stupňovité pyramidy

Období Staré říše bývá též nazýváno obdobím stavitelů pyramid. Nejstarší měly stupňovitý tvar, který vzniknul navršením několika mastab nad sebou. Tento tvar symbolizoval schodiště, po kterém stoupá faraónova duše do nebes.

0

Koptské památky

„Visící“ kostel (Al-Mu’allaqa) byl postaven ve 4. století na jižní bráně babylonského opevnění . Je zasvěcen Panně Marii a jedna z největších vzácností, které zde můžeme vidět, je nástěnná malba ze 14. století , která zobrazuje Zrození Páně.

0

Kláštery u Rudého moře

Kláštery sv. Antonína a sv. Pavla jsou nejstarší křesťanské kláštery v Egyptě schovány hluboko v horách nad Rudým mořem. Prameny ve skalách jim dávají život. V obou je ještě zachován rituál ze 4. století, kdy byly založeny.

0

Chrám v Edfú

Za časů Staré říše bylo Edfú opevněné město. Nejvýznamnější památka, která se dodnes zachovala, je chrám boha Hora. K němu zřejmě ještě patřil celý komplex budov, které jsou dnes pod normální zástavbou.

0

Venisova pyramida

Na první pohled nenápadná pyramida krále Venise je svým významem naprosto jedinečná. Poprvé se v takovéto stavbě objevují nápisy v pohřebních komorách.

0

Sakkara

Laik si pod tímto jménem vzpomene na stupňovitou pyramidu faraóna Džósera, odborník ví, že Sakkára je jedno z největších a historicky nejdéle používaných pohřebišť na světě, neboť zde byli pohřbívání lidé nejméně 3 000 let.

0

Džóserova pyramida

Když kolem roku 2650 př.Kr. faraón Džoser požádal svého stavitele Imhotepa, aby mu postavil mastabový hrob, netušil, že vstoupí do dějin jako zakladatel pyramidových hrobů. Imhotep totiž postavil velkou mastabu a na ni pět dalších, postupně se zmenšujících.

0

Sfinga

Název Sfinga pochází z řečtiny, která jej však převzala z egyptského slovního spojení šepses anch, jenž znamená živý obraz.

0

Mykerinova pyramida

Ze tří gízských velkých pyramid je tato nejmenší a také nejméně známá. Stojí poněkud stranou a svojí výškou 66 m působí jako děťátko dvou velkých rodičů.

0
Syndikovat obsah